Katona József: Bánk bán
Nincs rá mód,hogy e klasszikus magyar drámát teljes egészében itt elemezzük. Inkább kiemelünk egy szempontot, melyről úgy érezzük,lényeges. Ez pedig nem más, mint Gertrudis jelleme.<
Gertrudis a Bánk bán eddig legsablonosabban értelmezett figurája. Ő a német királyné, a hűvös, az embertelen, a kegyetlen, akinek nincs más célja, mint porig alázni a törzsökös magyar főurakat, s helyükbe ültetni kíséretének tagjait. Gertrudis a népnyúzó, kiknek emberei falvakat égetnek fel és rendkívüli adókat szednek. Bár a 19.századi romantika szerette a sarkított jellemeket, ennél azért árnyaltabb megközelítést javaslunk azoknak, akik bármilyen módon kapcsolatba kerülnek a Bánk bánnal, akár diákként, akár tanárként, akár rendezőként netán színészként.
Mindenekelőtt azt kell látnunk: Gertrudis egy, a középkori Magyarországnál jóvabb fejlettebb és ebből következően gazdagabb kultúrából érkezik hazánkba, ráadásul nem is önakaratából, hanem dinasztikus házasság következtében. Csoda hát, hogy magával akar hozni szülőhazájából egy darabkát? Csoda, hogy e nem túl biztonságos, trónviszályokkal terhelt országban maga mellett akarja tudni testvérét? Önmagában azért, mert kíséretet hoz magával,még semmilyen szemrehányást nem tehetünk neki.Ez általános gyakorlat volt a középkor Európájában. A kíséret egyes tagjai persze nem úgy viselkednek, mint ahogy az egy előkelő főúrtól elvárható. Ezen sincs mit csodálkozni! Mivel a társadalmi élet fejletlenebb, mint "odahaza", épp ezért kevéssé szabályozott is. S mivel kevéssé kötik a főurakat a szertartásrend elemei, mint otthon, természetesen jobban elengedik magukat. Gertrudisnak ezért bizony van valamiféle lelkiismeret-furdalása. Ám fő feladata,hogy ne legyen botrány. Melindát is ezért akarja eltávolítani az udvarból- mert otthon ez így volt szokás. Mikor nem sikerül, meggyűlöli az országot, népével együtt. Irracionálisnak érzi a magyarok viselkedését, nem érti, ez a balga keleti nép miért nem hajlik a józan észre és miért nem gondolkodik higgadt, tiszta fejjel.
Gertrudis nem boldog Magyarországon. András király állandóan háborúzik, szinte soha nincs udvarában, a feleség egyedül...A királynénak nincs más választása: megközelíthetetlenné kell tennie magát, különben fennáll a veszélye a félrelépésnek. Az pedig beláthatatlan diplomáciai bonyodalmakhoz vezetne. Ezért tűnik Gertrudis olyan hűvösnek, érzelemmentesnek. Vágyait el kell, hogy fojtsa, józan eszét félre kell, hogy rakja. Mitől ne lenne boldogtalan? Szerintem megengedi a darab,hogy a sznpadi előadás során valahogyan jelezzük: Gertrudis szerelmes Bánkba. De ez a szerelem soha nem teljesülhet be.
Gertrudis tehát nem fölényes zsarnok, hanem a körülméyek zsarnokságában vergődő asszony.
Nem szóltam még a politikai szempontokról. Katona József korában a "németek" ( azaz a Habsburgok) nem örvendtek túlzottan nagy népszerűségnek. Ám létezett a cenzúra, valahogy el kellett rejteni a drámába ezt az ellenszenvet. Hát így...Mindenestre mi, mai Olvasók és nézők, próbáljuk meg újraértelmezni Gertrudis alakját! Megéri, sokkalta jobb lesz ezáltal a darab. Még jobb.
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Hozzászólás
Egy hozzászólás maximum 500 karakter lehet. Még 500 karaktert írhatsz.
Bekeveletek
2008-09-07 08:22
Béke Veletek! A Bánk bán nekem kicsit poros, valahogy fel kellene frissíteni, mert amúgy szörnyű unalmas tud lenni. Valaki nem írja meg a Bánk bán 2-t?
rekareat
2008-09-02 16:57
Nagyon szépen megfogja Gertrudis jellemét, érdemes volna Melindáról is ugyanilyen elemzést írni.
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre