Hans Lemberg- K. Erik Franzen: Elűzöttek. Hitler utolsó áldozatai
Már véget ért a második világháború, de Hitler őrült eszméi még mindig szedték áldozataikat. Ráadásul azon a helyen,amely amúgy is nagyaon sokat szenvedett a háború alatt: Kelet- Közép- Európában.
A nagyhatalmaknak egymás közti konferenciákon kellett rendezniük Lengyelország helyzetét. Végül megszületett a megoldás: egyszerűen nyugatabbra tolták az országot. Ahogy Harry Truman amerikai elnök fogalmazott: " ...Egyik nemzet sem várhatja el, hogy mindent megkap, amit csak akar...Szükséges volt megállapodni egy bizonyos vonalról- még ha csupán átmenetiről is; egyrészt azért,hogy hozzásegítsük az új Lengyelországot önmaga megszervezéséhez, másrészt pedig azért,hogylehetővé tegyük a szabadulást hozó fegyveres erők gyors visszavonását...". De, amint azt Truman is elismerte,az újonnan Lengyelországhoz csatolt területeken hárommillió német élt. Ez a tény pedig azt jelentette: megkezdődik a huszadik század legjelentősebb népvándorlása.
Mert a " németek" mindenki szemében bűnösök voltak. A kollektív bűnösség elve uralkodott a világban. Minden németnek felelnie kellett Hitlerért, akár náci volt korábban,akár nem. A cseh, lengyel és elsősorban a szovjet közvélemény minden németet nácinak vagy legalábbis a nácik cinkosának tekintett. Már 1943-tól megvoltak az elképzelések arról, hogyan is kellene " áttelepíteni" a német lakosságot, ezáltal homogén nemzetállamokat hozva létre Kelet-Közép- Európában.A végrehajtás szervezetlen volt, sok német idős és civil tapasztalta meg a marhavagonok nyomorúságát, elhelyezni nehéz volt az újonnan érkezett tömeget, a helyi lakosság pedig leplezetlen ellenségeskedéssel tekintett a jövevényekre: egyszerű kenyérpusztítóknak tekintette őket.
Mindig a gyengék, mindig a védtelenek. A Wehrmacht- katonák motorokon menekültek nyugat felé,a rémületes hírű orosz hadsereg elől, sokszor ők maguk gázolták el a menekülő civileket. A beiileszkedés az új környezetbe: nagyon nehezen sikerült. A hatvanas évekig várni kellett,míg a falvak " őslakosai" már nem vágták az újonnan érkezők fejéhez,hogy honnan jöttek...
Lemberg és Frentzen műve- mely a német közszolgálati televízió dokumentumfilm- sorozata alapján készült- szemléletesen mutatja be a szenvedést, a vándorlást, a sorok közül kiérezhető az a bizonytalanság, amely 1944-től egészen a rendszerváltásig uralta ezt a történelem által már oly sokszor sujtott térséget. A kötet remek függelék, valamint Vitári Zsoltnak a magyarországi németség háború utáni sorsát bemutató,kiváló tanulmánya zárja.
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Hozzászólás
Egy hozzászólás maximum 500 karakter lehet. Még 500 karaktert írhatsz.
halacska
2008-07-04 23:54
Azért az sem volt mindennapi, ahogy a magyarországi németeket a Hortobágyra telepítették. Láttam erről egy dokumentumfilmet. Megrázó volt.
kekesy
2008-06-28 18:57
Legalább ugyanakkora dráma volt a csehszlovákai magyar kisebbség kitelepítése, az úgynevezett lakosságcsere. Erről miért beszélünk oly keveset?
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre