A magyar forint
1946. augusztus 1-én új pénz lépett forgalomba Magyarországon: a forint. Az új pénznem bevezetésétől a gazdasági-politikai elit a pénzügyi válság megszűnését várta.
Számos oka van annak, hogy Magyarország és Európa történetének legnagyobb mértékű inflációja köszöntött be 1945-től kezdve. A Magyar Nemzeti Bank ( MNB) aranytartalékának nagy része külföldre került, ettől a pillanattól kezdve a régi pénz, a pengő,mögött gyakorlatilag semmilyen fedezet nem állt. Merthogy óriási volt a háborús pusztulás. Az ipari termelés a háború előttinek 20%-ra esett vissza, rendezetlen volt az élelmiszerhelyezet. Emiatt óriási méreteket öltött a minden városban megtalálható feketepiac ( leghíresebb ezek közül a budapesti Teleki téri volt a leghíresebb), ahol külföldi pénzekkel, márkával, dollárral fizettek, vagy épp visszasüllyedtünk a cserekereskedelem rendszerébe. Ma már bizonyított tény, hogy az akkori magyar rendőrség és közigazgatás is vásárolt innen, hiszen bizonyos cikkeket csak itt lehetett beszerezni.
A magyar gazdaságot- a jóvátétel és a katonai jelenlét folytán- gyakorlatilag a Szovjetunió uralta. Rákosi és Tildy is folyamatosan sürgette a szovjet vezetést, engedélyezzék a gyakorlatilag papírszemétté vált milpengő megszüntetését. Rákosi azzal érvelt, hogy Magyarország csak így tudja majd kifizetni a háborús jóvátételt. Sztálin, és Magyarországi helytartója, Vorosilov marsall végül áldását adta az új pénz bevezetésére.
A Magyar Kommunista Párt mindenféle propagandaeszközt bevetett annak érdekében,hogy a közvélemény Rákosihoz kösse a forint bevezetését. Úgy állíották be, hogy a forint és a gazdasági stabilizáció kizárólag Rákosi Mátyás érdeme.Talán ez volt a döntő tényező a kommunisták népszerűségének növekedésében. A magyar gazdaság mindenesetre jól járt az új pénzzel.
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre