Sajtószemle 13- Szabolcs megye gazdasága
Azt eddig is tudtuk, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye gazdasági fejlettsége elmarad az országos átlagtól. De hogyan néz ez ki számokban?
Malakucziné Póka Mária tanulmányából, mely a száraz gazdasági adatokon túl figyelembe vesz történeti- szociológiai szempontokat is, sok mindent megtudhatunk, több, bennünk élő tévhitet eloszlathatunk.
A megye gazdasági élete, csakúgy, mint egész Magyarországé, az 1990-es években stagnált. A nagy állami vállalatok szétbomlottak, a kis- és középvállalkozások pedig még nem tudtak elegendő energiát belepumpálni a gazdasági életbe. A 21. század aztán változásokat hozott, nem is kis változásokat.
2000 és 2004. között a mutatók többsége növekedett, de a megtermelt nemzeti jövedelemnek az országon belüli részaránya csökkent. Szabolcs- Szatmár- Bereg hazánk megyéi között az utolsó előtti helyet foglalta el, csak Borsod- Abaúj- Zemplént sikerült megelőzni. Ennek oka Szerző szerint az ipar alacsony fejlettsége volt.
A nagy foglalkoztatók elkerülték a megyét. A vállalkozások elterjedtsége az országos átlag 70 %-a volt. A vállalkozók jó része egyéni vállalkozóként próbált érvényesülni. A külföldi befektetők a bruttó hozzáadott érték egyötödét termelték meg. ( Hogy ez sok vagy kevés, arra e tanulmány, nagyon helyesen, nem tér ki...).
Különösen nehéz helyzetben voltak az önkormányzatok, mégpedig azért, mert iparűzési és egyéb helyi adóként az országos átlag kevesebb, mint 20 %-a folyt be kasszájukba. Ezért aztán- tegyük hozzá- az uniós csatlakozás után sok település változatlanul nehéz helyzetben maradt, hiszen pályázataikhoz semmiféle önrészt nem tudtak csatolni.
Drámai a foglalkoztatottsági statiszika is, az országos átlag mindössze 41 százaléka.
Malakucziné kiváló cikke kiváló tényfeltáró írás. Ám, ha belegondolunk, mi rejlik aszámok mögött, mennyi emberi sors, alaposan elgondolkodunk...
(Malakucziné Póka Mária: Szabolcs- Szatmár-Bereg megye gazdaságának jellemzői a kétezres évek első felében. In. Szabolcs-Szatmár- Beregi Szemle, 2008/2.197-216.o.)
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre