Egyre több a hamvasztás és szórás – változnak temetkezési szokásaink
Az árnál fontosabb a családi hagyomány, amikor arról döntünk, hogy milyen módon akarjuk eltemettetni szeretteinket – így látjuk magunkat. A Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. (BTI Zrt.) megbízásából április végén elvégzett piackutatás szerint folyamatosan emelkedik a hamvasztások száma. Az Intézet gazdag kulturális programokkal kívánja vonzóvá tenni sírkertjeit a látogatók előtt.
A Nézőpont Intézet munkatársai ezer budapesti felnőttet hívtak fel telefonon, hogy megismerjék a temetésekkel, temetőlátogatásokkal és temetői szolgáltatásokkal kapcsolatos szokásaikat. Azok között, akiknek az utóbbi években hunyt el valamelyik rokonuk, majdnem 60 százaléknyi azoknak az aránya, akik a hamvasztás mellett döntöttek. A kutatás adatai szerint a fővárosiak mindössze 28 százaléka érzi úgy, hogy azért nem rendelt vagy rendelne koporsós temetést, mert az valamivel drágább, mint az urnás temetkezés. A BTI Zrt. vezetői szerint az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy az emberek nem szívesen válaszolnak azokra a kérdésekre, amelyek a pénztárcájukra vonatkoznak. Inkább a családi elvárásokra hivatkoznak, holott csak az utóbbi tízegynéhány évben fordult meg a koporsós és hamvasztásos temetések aránya az utóbbiak javára.
A felmérés szerint ma még az emberek kevesebb mint ötöde kéri, hogy szórják szét az elhunyt hamvait – ugyanakkor az eljárás egyre népszerűbb, különösen az idősebbek körében. A legtöbben 100–300 ezer forint közötti összeget szánnának a szertartásra. Van viszont egy szűk réteg, amelyik félmillió forintnál is magasabb összeget lenne hajlandó áldozni egy kiemelt sírhelyért vagy az átlagosnál jobb minőségű kellékekért.
Szeretnénk szolgáltatásainkat a lakosság folyamatosan változó elvárásaihoz igazítva fejleszteni – világított rá a kutatás céljára Novák Gergely, a BTI Zrt. vezérigazgató-helyettese. – A most kapott adatok szerint a 45 év fölötti budapestiek közel fele évente többször ellátogat valamelyik temetőbe, és akkor is itt kér tanácsot, amikor a családban a sajnálatos esemény bekövetkezik. Ez megerősít bennünket abban az elhatározásunkban, miszerint munkatársaink képzésével, a szolgáltatásainkról kialakított egységesebb képpel próbáljuk elérni, hogy a temetés teljes megszervezésével a Budapesti Temetkezési Intézetet bízzák meg – tette hozzá.
Népszerű és gazdag kulturális programokkal kívánjuk vonzóvá tenni a fővárosiak számára a budapesti sírkerteket. A Fiumei úti Sírkertben idén már ötödik alkalommal rendezzük meg a Csend Napja kulturális ünnepét – tájékoztatott Simóka Kálmánné dr., az Intézet vezérigazgatója. – Június 14-én vasárnap grafikai kiállítást, kórusmuzsikát, gyermekműsort, megzenésített verseket, komolyzenei hangversenyt, este hatkor pedig St. Martin Lelkek érintése című koncertjét kínáljuk a látogatóknak, amellett hogy óránként indulnak temetői séták és egész nap nyitva lesz a Kegyeleti Múzeum is. Ebben az esztendőben először támogatót is talált a programsorozat: a Pannónia Alkony Életbiztosítás segítségével szervezzük a fővárosiaknak a Csend Napját.
A BTI Zrt. tartja fenn az ország egyetlen Kegyeleti Múzeumát, amely idén először önálló programokkal csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozatához. A Fiumei úti Sírkertben és a Farkasréti temetőben nyugvó legnagyobb magyar színművészekre, írókra, költőkre és tudósokra, legeredményesebb sportolóinkra filmösszeállítással emlékeznek, közben pedig a Holdvilág Kamaraszínház művészeinek zenés irodalmi estjét élvezhetik a látogatók.
Április közepén a Budapesti Temetkezési Intézet a Fiumei úti Sírkert után a Farkasréti temetőben is elindította a kultúrtörténeti séták, rendhagyó tanórák sikeres sorozatát, amelyre az elmúlt alig több mint hat hétben máris többen jelentkeztek, mint ahányan korábban egész évben megnézték a sírkert híres emlékhelyeit. A látogatók tájékozódását segíti a közelmúltban elkészült www.farkasretiseta.hu internetes oldal is.
További információk:
Gulyás Erika
Issues Management Kft.
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »