Veresegyházi Béla: Amerika felfedezése. Lexikon.
Az iskolában úgy tanultuk, először jött Kolumbusz, aztán meg Vespucci, utánuk a gátlástalan konkvisztádorok( Cortez, Pizarro), akik elpusztították az aztékokat és inkákat, és íme, fel is volt fedezve Amerika. A valóság ennél kissé bonyolultabb...
Mert ki halott például Bartolomé de las Casas atyáról, aki elérte,hogy ne a helyi indián lakosságot használják rabszolgának,inkább importáljanak négereket Afrikából? Ki ismeri Ruy Lopez Villalobos spanyol felfedezőt, akinek halála után hajóskapitánya felfedezte Új- Guineát? Egyszóval: Amerika felfedezése hosszú, bonyolult folyamat volt,Mexikó és Paraguay és az Amazonas minden négyzetcentiméteréért meg kellett küzdeni. E folyamatot nem lehet elintézni a történelemkönyvekben egy-két oldallal, sőt,talán még egy- két fejezettel sem. Miért pont a lexikonforma? A könyv keletkezése óta már számtalan újabb könyvben bizonyosodott be, hogy egy történelmi eseménysorozat nemcsak a hagyományos narratív formában tárgyalható, például a kronológia vagy a lexikon éppígy megfelel e célra.
Egy történelmi folyamatnak, eseménysorozatnak persze mindig vannak győztesei és mindig akadnak kárvallottjai. Amerika felfedezését,mi,európaiak, ünnepeljük, az amerikai őslakos iniánok viszont inkább gyászolják. Mindkét félnek megvan a maga igazsága. Veresegyházi Béla nem tekinti feladatának, hogy igazságot osszon. Tárgyilagos, egyik fél javára sem elfogult. Ezt a könyvet akár Mexikóban is ki lehetett volna adni.
Amibe beleköthet egy minden kákán csomóra vadászó kritikus,az a könyv tipográfiája. A térképek eléggé egyszerűek, ha szabad így fogalmaznom, néhány helyesírási hiba is akad. Ez a mű szebb külsőt érdemelt volna. De így sem rossz, sőt!
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre