Kemény G. Gábor: Kapcsolatok vonzásában
A tanulmánykötet a Szerző nemzetiségi kérdésről szóló írásait tartalmazza. Kiemelt jelentőséggel tárgyalja a könyv a szlovák-magyar kapcsolatokat.
Az első tanulmány, A tárnák ébredése, az 1525-26.évi besztercebányai bányászsztrájkról szól. Sajnos, itt még tetten érhető némi marxista társadalomszemléleti elfogultság, amit magyaráz a kötet kiadásának éve(1977). Az ezt követő írások viszont igazi gyöngyszemek. Mocsáry Lajossal, a dualizmus korának progresszív nemzetiség-politikusával több írás is foglalkozik. Kemény bemutatja Mocsáry nemzetiségpolitikájának fejlődését, az Eötvös-féle "egy politikai nemzet"-ben való hittől egészen a nemzetiségi autonómiáért folytatott harcig. Mocsáry tevékenysége közelebb hozta egymáshoz a magyar és szlovák értelmiséget, ám, sajnos, nem maradt tartós hatása a szélesebb politikai közvéleményt illetően.
Olvashatunk a kötetben Jókai, Ady nemzetiségpolitikai nézeteiről. Jókai már 1870 őszén szeretett volna létrehozni egy "ligát", mely tömörítette volna a progresszív magyarországi nemzetiség-politikusokat. Sajnos, a felhívást nem követte a gyakorlati megvalósulás.
Trianon után is voltak, akik belátták: fontos a kárpát-medencei népek egységét- legalább az értelmiség szintjén- propagálni, elősegíteni a kulturális közeledést. Anton Straka cseh diplomata híres pénteki összejövetelein a teljes magyar szellemi elit megfordult, Kosztolányi, Móricz, Babits, Féja Géza is képviseltették magukat.
A magyar-szlovák viszony egészen napjainkig ellentmondásokkal terhelt. Aki elolvassa Kemény G. Gábor könyvét, túljut majd a hazai sajtótermékekben oly gyakran visszhangzott közhelyeken.
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Hozzászólás
Egy hozzászólás maximum 500 karakter lehet. Még 500 karaktert írhatsz.
Tallo
2009-02-11 10:23
Lappangonak igaza van, az értelmiség felelőssége óriási ilyen helyzetben.
proix
2008-11-14 11:10
Straka életét, munkásságát érdemes volna külön tanulmányozni. Ő volt az a cseh közéleti ember, aki Trianon után is az új államok közötti közeledésben kereste a megoldást.
lappango
2008-11-10 10:29
Ráférne egy kis békülékenység a mai politikusokra. Ezért lenne szükség ilyen könyvekre.
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre