Huszár Tibor: Bibó István
Aki szeretne megismerkedni a huszadik század talán legnagyobb politikai gondolkodójával, Bibó Istvánnal, az ezzel a könyvvel kezdje!
A mű első része voltaképpen egy interjú. Bibó Istvánt Erdei Ferencről kérdezik- egy dokumentumfilm kapcsán- de a kérdésekből és válaszokból sokkal inkább megismerhetjük Bibót,mint Erdeit. Szemléletes képet kapunk arról a tisztviselői szemléletről, amely Bibó édesapját jellemzte. Megtudhatjuk, miben különbözött Bibónak és Erdeinek a magyar faluval, a népiességgel kapcsolatos nézetrendszere. Miért reagált annyira ellentmondásosan a magyar értelmiség Hitler 1933-as hatalomrajutására? Hogyan keveredett ki a háborúból a baloldali értelmiség, s hogyan viszonyult 1945 után a kommunistákhoz.
Persze,szóba kerül 1956 is. Bibó rendkívül szerényen nyilatkozik saját szerepéről, holott tudjuk: ő volt a pozíciójában legtovább kitartó miniszter. A megtorlásokról szólva: Bibó kerüli a fölösleges mártírkodást, tényszerűen képes beszélni az átélt lelki-fizikai borzalmakról. A könyv második része egy, a dokumentumfilmmel kapcsolatos háttérbeszélgetés. Itt derülhet ki számunkra,micsoda modern és előrelátó ember is volt Bibó. Beszél a szcientokrácia veszélyeiről, a világ polarizálódásának szükségtelenségéről, a hamis alternatívákról. Az az érzésünk támad, hogy Bibó nemrég halt meg. Pedig már harminc éve mindennek...
A mű harmadik része eredeti dokumentumokat tartalmaz. Leveleket Kádárhoz,melyet a címzett sohasem olvasott el, aztán a Magyarország helyzete és a világhelyzet című, rendkívül lényeglátó memorandumot, korábbról a közigazgatási reformtervet.
A beszélgetésekből és az eredeti művekből egy igencsak kiművelt, ugyanakkor rendkívül rokonszenves ember képe bontakozik ki. Történelemlátása és politikai nézetrendszere mentes mindenféle sematizmustól.
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre