Esterházy Péter: Semmi művészet
Ennek a regénynek nincs lineárisan vezetett " története", cselekménye. Itt történeteK íródnak, egymásba fonódó és egymást elkerülő, olykor nagy ívű, olykor morzsányi epizódok.
A Szerző (vagy a Szöveg?) célja az, hogy megismertesse az Olvasót két emberrel: Anyával és Fiával, mindeközben pedig megrajzolja azt a milliőt, melyben ez a két, világban vergődő ember élni kényszerült. Célokat és meneküléseket látunk itt, no meg sok humort, kissé régiesen: társadalmi szatírát, hírességeket és névteleneket. Sírást és nevetést.
Milyen is ez az Édesanya? Esterházy egy különcségekbe menekülő nőt rajzol meg nekünk, egy Anyát, aki imádja a futballt, nem fogja vissza magát szurkoláskor, s akinek minden vágya, hogy legyen egy focista fia. Egy olyan Anyát, kinek férjét ávósok verték meg, egyszerűen csak azért ,mert Esterházy a vezetékneve, aki épphogy csak megúszta a kitelepítést, szóval: nem tartozott a kommunista rendszer nyertesei közé. A Gyermeket persze kevésbé zavarta a kor, inkább futballozott, menekült ő is a maga világába, csakúgy, mint a Mama.
A mű történelemábrázolására valamiféle furcsa megbocsátás a jellemző. Esterházy igyekszik megérteni a megérthetetlent, igyekszik felfogni,miért is ütött a rendőr, a verőlegény, de nem fér kétség ahhoz: a Szerző nem felmenteni akar, csak megérteni.
A műben nagyon-nagyon fontos szerepet játszik a foci. Úgy is, mint a gyermek játéka, úgy is, mint a kor ünnepelt hőseivel való kapcsolattartás eszköze.A kölyökcsapat szinte teljesen befedi a Gyermek életét, ám hamar kiderül, hogy Péterből nem lesz igazi focista. Az Anya megismerkedik az Aranycsapat néhány tagjával. Puskás Ferenc intézi el, hogy ne telepítsék ki a családot, Puskás az, aki úgy beszél Farkas Mihállyal, a Rákosi- korszak rettegett hadügyminiszterével,mintha haverok volnának. Esterházy elítéli az 1954-es svájci labdarúgó VB-n szerzett ezüstérem fölötti nemzeti romantikus síránkozást.
Az Esterházy- féle "modern szövegek" is jelen vannak a műben,szinte észrevétlenül lopóznak be a kis történetekbe, szóval, aki a posztmodernt akarja olvasni, az sem fog csalódni, akinek ízléséhez pedig a hagyományosabb regényszerkesztés áll közel,az is izgalmas olvasmányt vesz kezébe.
( Magvető, 2008.)
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »
Hozzászólás
Egy hozzászólás maximum 500 karakter lehet. Még 500 karaktert írhatsz.
rekareat
2008-09-12 08:07
Az Esterházy iránti kötelező tisztelet sem akadályoz abban, hogy negatívnak minősítsem a könyvet. Önmagához képest gyenge.
plovili
2008-08-14 16:43
Azért egyvalamiért nagyon irigylem Esterházyt: a mama szerette a labdarúgást. Ez ritka.
hauser
2008-08-12 11:43
Ez a könyv Esterházy egyik hattyúdala lesz. Szerintem elég sok mindent át kellene gondolnia EP-nek. Az a posztomdernnek nevezett "stílus", amit Ő a hetvenes években meghonosított (pl.aTermelési regénnyel), mára már elavultnak számít. Az olvasóközönség visszatért a (ha nem is egyenesvonalú), de "hagyományosabb" történetmondáshoz. Másfajta intellektuális játékokra vágyik,mint amit EP nyújt.
Beata
2008-08-06 16:04
Hol van már Esterházy fénykora???Valahol a 1980-as években volt. Ez már csak utójáték.
1szercsak
2008-08-04 14:01
Esterházy esetében szerintem ez egy visszaesés. Elég magasra rakta saját magának a mércét, nehezen tudja átugorni.
Légy Te is jó! Ha szívesen írnál cikkeket...
Ha szeretnél Te is Jó cikket írni, küldj e-mailt a kultura@jovagyok.hu e-mail címre