Európa: előnnyel a K+F-ben?
Legalábbis ezt állítja Pierre Vignier, az Európai Bizottság Innovációpolitikai Főosztályának vezetője.
Elgondolkodtató, hogy az USA agyelszívó humánpolitikájával lehet-e versenyezni? Az európai egyetemek legjobbjait már harmadéves koruktól figyelik a tengerentúli multik, nem beszélve Indiáról, ahonnan érkező számítástechnikai szakemberek elözönlötték a Szilícium-völgyet. Hol lehet tehát az a rés, ahol a dollármillrádokkal ellátott amerikai kutatólaborok versenyelőnyét ellensúlyozni tudják a kiváló, ám jóval kevesebb pénzből gazdálkodó európai versenytársak?
Egyetlen megoldás létezik: az összefogás. A 2004-ben induló bővítési folyamat révén az öreg kontinens jelentősen javította pozícióját, megindultak a Kelet-Közép-Európára is kiterjedő tudományos együttműködésen alapuló projektek. Ám jött 2008.szeptembere, a gazdasági világválság, melynek,ki tudja, hol a vége. Ez veszélyezteti az együttműködést, mivel több állam épp a protekcionizmusban látja a megoldás kulcsát. Annak ellenére igaz ez, hogy közös határozat született ez ellen.
Európa versenyelőnye a K+F-ben viszont maradandó lehet- Kínával szemben. A kínai gazdaság ugyanis messze nem a minőségre épít, technológiájukat más országoktól veszik át. Na, ezt a lehetőséget viszont ki kellene használni
( Estefán Zsolt: Európa előnnyel indul. In. Heti Válasz, 2008.05.29. 56.o.)
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »