1789.július 14.- A Bastille ostroma
1789.július 14-én a párizsi tömeg megostromolta a Bastille-t, a börtönszerű erődöt, a királyi önkény jelképét. Ám az ostrom körül, az utóbbi évek történeti kutatásainak eredményeképp, egyre több a kérdőjel.
Korábban mintegy a Nagy Francia Forradalom bevezetéseként értékelték ezt az eseményt: a Tömeg lerombolja az ancien regime, XVI. Lajos zsarnokságának szimbólumát. Csakhogy: miért pont a Bastille volt a zsarnokság szimbóluma, mikor az ostrom idején mindössze hét fogoly, töbségük köztörvényes bűnöző,raboskodott benne? XVI. Lajos uralma idején pedig évente átlag 17 rabja volt a börtönnek.
Annak a börtönnek, amely nemcsak Franciaország, de Európa egyik legliberálisabb fegyintézete is volt. Kiváló volt a koszt, a rabok olvashattak, írhattak,látogatókat fogadhattak. Egyesek még a városba is kijárhattak.
A Bastille ágyúi Párizsra néztek. Lehet, hogy ez heccelte fel a tömeget? Nem valószínű, ugyanis a Bastille ágyúi már századok óta a város felé néztek, és nem is voltak mgtöltve.
1789.július 14-én elterjedt a hír( itt is egy kérdés: ki terjesztette el?), hogy fegyvert osztanak az Invalidusok Házában. Még ma sem tisztázott, ki rendelte el a fegyverek kiosztását. Valószínű, hogy a királlyal ekkorra már igen rossz viszonyban lévő Harmadik Rend valamelyik arisztokrata tagja látta jónak ily módon megoldani a politikai konfliktusokat. A francia fővárosban már hetek óta Marseille-ből jött dokkmunkások ezrei töltötték napjaikat semmittevéssel. Ki hívta őket a városba, ki fizette őket? Miért pont ezek a "bandita-kinézésű" személyek kapták meg a fegyverek nagy részét?
Számtalan kérdés adódik még. Egy biztos: a Bastille ostroma semmiképp sem volt spontán népmozgalom. Inkább egy manipulált,jól vezetett tömeg fegyveres akciója.
Kíváncsi vagy, mások mit gondolnak róla? »
Megvan a saját véleményed? »